Jeg tænkte på … hvad nu hvis et klogt kodehoved lavede en hjemmeside, med den service at gratisaviserne kan framelde, at man som modtager af deres forbistrede gratisaviser kommer ind på redaktionen og returnere deres gratismøg… i makuleret form??
Gud ved hvor meget det vil fylde, alle de uønskede aviser i tynde tynde striber…
…som en pæn blogger sendte jeg iøvrigt et link af gårsdagens indlæg til både Dagens Dato og en 24 timer og jeg har fået et svar fra dato-Lederen på BBS DATO bladsalg som lover mig, at han vil sørge for at leveringen stopper.
Det er jo pænt af ham.
Alt hvad det tar’ er to afmeldinger, klistermærker og en personlig henvendelse…. og måske en lille smule aviskonfetti..??!!
januar 12th, 2007 at 16:00
http://www.danskedagblade.dk/dCMS/application.do?command=getDocument&documentId=7B45231D97C65224C1257261004554F5
januar 14th, 2007 at 15:07
[...] I min krig (#1, #2), som i alle andre krige, er det godt at skabe alliancer og kende sine venner og fjender. [...]
januar 15th, 2007 at 16:43
[...] På trods af afmelding, på trods af klistermærke på postkasse og dør. På trods af klage og tilsagn fra dato-Lederen på BBS DATO bladsalg som lovede mig, at han vil sørge for at leveringen stoppede - så så der sådan ud på mit måtte ved hjemkomsten i dag: [...]
marts 1st, 2007 at 17:05
Hvad gør man som god samfundsborger, når man modtager fejlafleveret post?
Man lægger den snarest muligt i den nærmeste postkasse, så Post Danmark får mulighed for at levere posten til den rette modtager med mindst mulig forsinkelse.
Hvad gør man med fejlafleverede gratisaviser - altså gratisaviser, der mindst én gang er entydigt afmeldt hos enten udgiveren eller Post Danmark…..?
Hvis tilstrækkeligt mange utilfredse gratisavis-modtagere kan samles om lidt “civil ulejlighed”, tror jeg, problemet vil blive løst i nær fremtid.